Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Koszt stworzenia aplikacji

Spis treści

Wycena aplikacji mobilnej

Ile kosztuje stworzenie aplikacji – to pytanie, które zadaje każdy, kto kiedykolwiek wpadł na pomysł jej wykonania. Skoro znalazłeś się na naszej stronie i to czytasz to też pewnie Cię to interesuje, a my przybliżymy Ci odpowiedź na to pytanie. Dodamy więcej – powiemy jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztuje aplikacja i co sprawia, że wycena aplikacji mobilnej może różnić się w zależności od wielu zmiennych.

Zanim przejdziemy dalej i opowiemy Ci o wycenie aplikacji mobilnej, musisz wiedzieć, że my zajmujemy się tworzeniem aplikacji i utrzymujemy jedne z najbardziej dochodowych aplikacji w Polsce.

Jeśli chcesz stworzyć aplikację, na której będziesz zarabiał, wyślij do nas zapytania, a my wykonamy dla Ciebie darmową wycenę aplikacji.

Dlaczego warto zainwestować w aplikację mobilną?

Aplikacje mobilne na platformy Android oraz iOS są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Prawdopodobne nawet osoby starsze posiadające smartfony korzystały z jakiejkolwiek aplikacji, nie wspominając o młodszym pokoleniu. Aplikacje mobilne są również powszechnie używane w wielu biznesach, zarówno jako aplikacje dla klientów jak i na potrzeby wewnętrzne przedsiębiorstwa (na przykład aplikacja wspomagająca procesy biznesowe w firmie). Wiele osób lub firm chcących stworzyć aplikację zastanawia się jaki jest to koszt oraz jak przebiega wycena aplikacji mobilnej.

W tym tekście chcielibyśmy poruszyć temat kosztów wykonania aplikacji mobilnych. Na rynku aplikacji mobilnych tworzone są aplikacje na dwie platformy – Android oraz iOS. W jaki sposób dokonywana jest wycena aplikacji mobilnej na każdą z tych platform? Jakie kryteria wpływają na końcową cenę projektu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Niestety na tym etapie nie da się precyzyjnie udzielić odpowiedzi na pytanie ile kosztuje aplikacja mobilna. Wszystko zależy od funkcjonalności aplikacji i jej przeznaczenia. Koszt może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Generalnie koszt stworzenia aplikacji mobilnej na platformę iOS lub Android jest mocno związany ze skalą projektu. Jeżeli aplikacja działa tylko lokalnie na urządzeniu użytkownika będzie ona znacznie tańsza niż aplikacja korzystająca z zewnętrznej bazy danych oraz aplikacji serwerowej. W wielu przypadkach aplikacja serwerowa (Back-End) jest jednym z największych kosztów w tego typu projektach. W wycenie aplikacji mobilnych bierze się również pod uwagę zastosowanie takich funkcjonalności w aplikacji jak Mapy Google, Płatności czy korzystanie z kamery telefonu. Stworzenie prostej aplikacji do zapisywania w pamięci telefonu listy zakupów będzie znacznie tańsze niż stworzenie aplikacji typu Uber czy AirBnb.

Aplikacja mobilna – co to takiego?

Aplikacja mobilna to program który został stworzony aby używać go na wszelkich urządzeniach mobilnych takich jak tablety czy smartfony. Swoją popularność aplikacje mobilne zawdzięczają wygodzie, którą oferują swoim użytkownikom oraz szybkości działania. Aplikacja mobilna działa szybciej niż aplikacja webowa dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jednym z najlepszych przykładów są aplikacje do obsługi bankowości elektronicznej, aplikacje social media, czy aplikacje ogłoszeń lokalnych.

Kto wykona dla mnie aplikację mobilną?

Aplikacja mobilna może być wykonana przez firmy zajmujące się profesjonalnym tworzeniem aplikacji mobilnych. To ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej jest uwarunkowane stopniem jej skomplikowania, funkcjonalnościami oraz ilością ekranów. Często można spotkać się z ofertą wykonywania aplikacji przez freelancerów, jednak często jedna osoba nie będzie w stanie wykonać dobrze działającej aplikacji. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem aplikacji – napisz do nas! Dokonamy bezpłatnej wyceny oraz analizy projektu aplikacji mobilnej lub aplikacji webowej!

Kryteria wpływające na wycenę aplikacji mobilnej

Zagłębiając się bardziej w temat technicznych aspektów aplikacji i jakie czynniki wpływają na jej złożoność:

Liczba ekranów aplikacji – warto jest oszacować liczbę ekranów, które będą potrzebne do wykonania aplikacji. Prosta aplikacja zawiera od 3 do 5 ekranów. Może to być:

  • Ekran rejestracji.
  • Ekran logowania.
  • Ekran główny aplikacji (np. lista książek).
  • Ekran szczegółów (informacje o książce).

Jakie wnioski? Jeżeli chcemy zaoszczędzić początkowo na projekcie, starajmy się wybrać ekrany, które są rzeczywiście niezbędne do funkcjonowania aplikacji. Następnie oczywiście możemy stopniowo rozbudowywać aplikacje, zwiększając jej funkcjonalności.

Komunikacja z serwerem / bazą danych – co należy przez to rozumieć? Jeżeli Twoja aplikacja ma być prostym kalkulatorem, wykonującym obliczenia, to raczej nie będziesz potrzebował komunikacji z serwerem i bazą danych. Natomiast, jeżeli Twoja aplikacja ma obsługiwać np. logowanie lub rejestracje użytkowników to jest potrzebna komunikacja aplikacji z serwerem. Prosta aplikacja, będzie używała kilku zapytań do serwera (ok. od 2 do 4).

  • Zapytanie logowania.
  • Zapytanie rejestracji.
  • Zapytanie zwracające z bazy danych listę książek.
  • Zapytanie zwracające z bazy danych informacje o danej książce.

Skoro komunikacja z serwerem to i stworzenie mózgu czyli części serwerowej – ten czynnik znacząco wpływa na koszt stworzenia aplikacji mobilnej. Dlaczego? Jest to coś co tworzone jest poza aplikacją mobilną. Aplikacja mobilna jedynie będzie pytała się naszego serwera o pewne dane, ale to ten serwer musi je odpowiednio wyciągnąć z bazy danych, przetworzyć i odesłać do naszej aplikacji mobilnej. Po jego stronie leży również zapewnienie bezpieczeństwa przed różnego rodzaju atakami hackerów. Jest to swego rodzaju osobny projekt po stronie serwerowej i może służyć również aplikacji webowej, którą planujemy stworzyć.

Dodatkowe usługi (lokalizacja, obsługa aparatu, Bluetooth itp.) – wszelkie dodatkowe narzędzia i możliwości naszych telefonów również mają wpływ na wycenę aplikacji mobilnej. Należy to również wziąć pod uwagę i starać się wybrać naprawdę niezbędne narzędzia do naszego projektu.

Czy to wszystko?

To co zastało napisane powyżej niestety nie jest wszystkim co wpływa na końcową cenę projektu. Jeśli aplikacja mobilna jest tworzona dla klientów to musi ona przyciągać wzrok oraz być jak najbardziej wygodna w obsłudze. Stworzenie grafiki do aplikacji oraz zaplanowanie User Experience (UX) to dodatkowe kryteria które pozwalają określić ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej.

Dlaczego o tym piszemy? Spotkaliśmy się wielokrotnie z klientami, którzy mieli naprawdę świetne pomysły na aplikacje mobilne, lecz cena za przełożenie ich pomysłu na aplikację mobilną przerastało ich możliwości finansowe. Nie byli natomiast do końca świadomi z czego wynika cena i często odpuszczali projekty, które miały ogromne szanse na powodzenie, gdyby uświadomili sobie, że wielu rzeczy projekt na początku nie potrzebował. Dlatego drodzy klienci – zespół Softroids pomoże Ci określić niezbędne elementy do pierwszej wersji Twojego projektu, oszczędzając przy tym Twój portfel.

Wycenimy Twoją aplikację!

Masz pomysł na aplikację mobilną na platformę iOS lub Android? Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoim pomyśle albo wyślij dokumentację. Dokonamy bezpłatnej wyceny z uwzględnieniem wszystkich etapów tworzonej aplikacji.

Zapewniamy pełny cykl tworzenia aplikacji mobilnych od analizy wymagań przez zaprojektowanie grafiki po development oraz testowanie aplikacji i późniejsze aktualizacje.