MVP czyli jak przetestować pomysł na aplikację?

Weryfikacja pomysłu na aplikację mobilną oraz webową – Minimum Viable Product

Spis treści

Co to jest MVP aplikacji?

MVP to skrót od Minimum Viable Product. Tłumacząc na język polski będzie to „Produkt o Minimalnych Funkcjonalnościach”. A co to dokładnie oznacza? Z założenia jest to pierwsza wersja projektu, produktu, aplikacji czy programu, która jest gotowa by wprowadzić go na rynek. Taka wersja naszego produktu skupia się na jego głównych cechach i na tym etapie pominięte są wszelkie szczegóły – to jest właśnie cecha odróżniająca MVP od skończonego projektu. Dzięki MVP można wypuścić projekt na rynek i zbadać dzięki niemu zainteresowanie klienta. Takie rozwiązanie pozwala niekiedy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, w przypadku gdyby okazało się projekt nie przyjął się na rynku albo część funkcjonalności skomplikowanego projektu jest zbędna. Gdy projekt MVP został pozytywnie przyjęty przez klientów jest on świetną bazą do rozbudowy i może zostać wzbogacany i udoskonalany.

Czy Minimum Viable Product to Demo?

MVP jest czymś w rodzaju wersji BETA projektu, a co za tym idzie jest na dalszym etapie niż Demo. Należy oczywiście wspomnieć, że mimo ograniczonych funkcjonalności jest to już w pełni działający projekt wysokiej jakości. W przypadku wypuszczenia na rynek projektu nie dopracowanego i pełnego błędów, użytkownik końcowy mógłby się zniechęcić do naszego pomysłu.

Pomysł na biznes, a MVP aplikacji – Dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach codziennie wdrażanych jest wiele różnych pomysłów oraz otwiera się wiele firm. Na początku warto zweryfikować swój pomysł przez wprowadzenie projektu o podstawowych funkcjonalnościach. Przykładowo może być to aplikacja mobilna, która w fazie MVP zostaje udostępniona dla ludzi i w międzyczasie może ona zostać rozbudowana o dodatkowe funkcjonalności, bądź zmodyfikowana w zakresie już istniejących funkcjonalności.

Wiadome jest, że każdy przedsiębiorca chce zdobyć informacje o swoim produkcie zaoszczędzając jak najwięcej pieniędzy. Dzięki produktowi o minimalnych funkcjonalnościach będziesz w stanie zbadać czy pomysł, który masz, spodoba się potencjalnym klientom lub w przypadku projektu dla konkretnego przedsiębiorstwa – czy dany projekt spełnia założenia korzyści, które miał przynieść firmie.

Jak właściwie zweryfikować pomysł?

Istnieje wiele sposobów weryfikacji pomysłu. Można wypuścić wersję projektu i na podstawie zebranych opinii od użytkowników końcowych na bieżąco ją dostosowywać. W przypadku gdy chcemy sprawdzić przykładowo dwie różne wersje projektu możemy stworzyć dwa prototypy MVP i dzięki temu dokonamy testów A/B. Pozwoli to określić, która wersja aplikacji lepiej wpasowuje się w rynek i którą wersję dalej warto rozwijać.

Jako sprawdzony zespół pomagamy w zrealizowaniu aplikacji mobilnych oraz webowych MVP. Jak już zostało wspomniane wcześniej często przy tworzeniu projektu wymagane są szybkie zmiany. Warto realizację tego typu projektu powierzyć specjalistom.

Masz pomysł na aplikację mobilną na platformę iOS lub Android? Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoim pomyśle albo wyślij dokumentację. Dokonamy bezpłatnej wyceny z uwzględnieniem wszystkich etapów tworzonej aplikacji. Interesuje Cię co ma wpływ na koszt aplikacji? Zobacz artykuł Ile kosztuje stworzenie aplikacji.

Zapewniamy pełny cykl tworzenia aplikacji mobilnych od analizy wymagań przez zaprojektowanie grafiki po development oraz testowanie aplikacji i późniejsze aktualizacje.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami!