Dlaczego warto zainwestować w stworzenie aplikacji mobilnej?
Spis treści
Popularność aplikacji mobilnych dowodzi, że wiąże się z nimi duży potencjał biznesowy. Służą nie tylko do rozrywki, sprzedaży, czy komunikacji. Dostępne technologie pozwalają wykorzystać je także do wielu innych celów, a przez to osiągać konkretne korzyści. Jeśli rozważasz, czy inwestowanie w tworzenie aplikacji mobilnych jest opłacalne, ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.
Fenomen aplikacji mobilnych w liczbach
Nic tak nie przemawia do wyobraźni, jak liczby. Według RiskIQ na świecie dostępnych jest dziś ok. 8,93 mln aplikacji mobilnych. Dane Sensor Tower ukazują, że codziennie pobiera się ich ok. 250 mln. Sam sklep Google Play odnotowuje przyrost 3739 aplikacji każdego dnia. W pierwszym kwartale 2020 r. na świecie pobranych zostało 33,6 mld aplikacji, co w stosunku do poprzedniego roku oznacza wzrost aż o 20,3%. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Według raportu “Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony” aż 80% z nas ma smartfona, z kolei Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej mówią, że 63% posiadaczy tych urządzeń używa aplikacji mobilnych. Codzienną rutyną stało się używanie aplikacji zakupowych, mediów społecznościowych czy bankowości elektronicznej.
Do czego wykorzystywać aplikacje mobilne?
Aplikacje mogą służyć do innych zadań niż zakupy czy sprawdzanie pogody. Wiele firm wykorzystuje je do swoich wewnętrznych celów. Pracownicy sklepów mogą dzięki nim sprawdzać stan magazynowy i zarządzać zamówieniami, fryzjerzy umawiać wizyty klientów, duże korporacje usprawniać komunikacje między działami w firmie. Chociaż sporo osób uważa, że aplikacja mobilna jest często tylko inną wersją strony internetowej, istnieje wiele innych zastosowań przynoszących oszczędność czasu, większe zyski czy poprawę relacji z klientami.
Czy warto zainwestować w stworzenie aplikacji mobilnej?
Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś zadać sobie pytanie: jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania? Współcześnie aplikacje mogą pełnić funkcję narzędzi do zarządzania firmą, komunikatorów, jak i również agregatorów informacji lub dodatkowych kanałów sprzedaży. Nivea Sun Kids w 2014 r. udostępniła aplikację pozwalającą, na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na plaży. Dzięki specjalnym alertom rodzice mogli błyskawicznie reagować, gdy ich pociechy za bardzo się od nich oddalały. Taka troska o ochronę najmłodszych doskonale wpisała się w wartości marki i przyniosła duże korzyści wizerunkowe oraz 62% wzrost sprzedaży w Rio de Janeiro (Brazylia była docelowym runkiem kampanii). Sukcesy dzięki inwestycjom w aplikacje mobilne odniosły również takie marki jak Starbucks, Under Armour czy Ikea. Ich wspólnym mianownikiem był oryginalny pomysł i innowacyjne myślenie. Istnieje także multum firm, dla których aplikacje stały się jednym z kluczowych elementów działalności — dziś trudno sobie wyobrazić korzystanie z InPostu, OLX.pl czy Pyszne.pl bez ich obecności w naszych smartfonach.
Co możesz zyskać?
W aplikacje mobilne warto inwestować wtedy, gdy widzimy możliwość usprawnienia lub ułatwienia jakiegoś procesu czy komunikacji. Potencjalne korzyści to przykładowo:
- wzrost sprzedaży — dodatkowy kanał sprzedaży, który wykorzystuje powiadomienia i personalizacje do wpływania na decyzje zakupowe,
- lepsza relacja z klientem — usprawnienie komunikacji z klientem, przyspieszenie czasu reakcji, automatyzacja obsługi klienta,
- zwiększona mobilność firmy — zarządzanie danymi i systemami z każdego miejsca na świecie, co ogranicza konieczność pracy przy biurku, a dzięki temu, zwiększa oszczędność czasu,
- poprawa wizerunku — wyróżnienie na tle konkurencji, polepszenie doświadczenia użytkownika, dodatkowy kanał komunikacji marketingowej.
Jak widzisz, do zyskania jest naprawdę dużo. Pozostaje więc pytanie…
Jaki jest koszt aplikacji mobilnej?
Inwestycja może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na cenę ma wpływ m.in. rodzaj aplikacji. Istnieją aplikacje natywne, hybrydowe i PWA. Pierwsze są projektowane z myślą o konkretnym systemie operacyjnym, np. Andorid czy iOS. Wymagają większych nakładów pracy, jednak w zamian oferują dostęp do większej liczby modułów urządzenia, sprawniejsze działanie, lepszy UX i bezpieczeństwo. Rozwiązania hybrydowe są tworzone dla kilku platform jednocześnie — są zatem tańsze niż natywne, jednak dają mniej możliwości i słabszy UX. PWA, czyli Progressive Web App, wykorzystują przeglądarki internetowe, więc mają bardzo ograniczony dostęp do modułów, a ich marketing jest trudny ze względu na nieobecność w popularnych sklepach. Z drugiej strony działają dobrze na różnych urządzeniach i są tańsze w produkcji. Poza pow. podziałem, znaczenie ma rozmiar programu, liczba jego funkcjonalności, a także kwestia dostępu do serwera, czy bazy danych. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?.
Jak to wszystko ugryźć? Trzeba pamiętać, że zatrzęsienie aplikacji sprawia, że coraz trudniej jest przekonać użytkownika do ich pobierania (dlatego coraz częściej sklepy oferują ekskluzywne zniżki i gratisy dla ich użytkowników). Pojawia się więc aspekt oceny ryzyka; czy lepiej wybrać tańsze rozwiązanie i szybko przetestować rynek, czy od początku budować bardzo dopracowany i złożony produkt, który wyróżni się na tle konkurencji jakości?
Odpowiedź nie jest łatwa, ale od czego są specjaliści? Jeśli planujesz stworzyć aplikację mobilną, skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swojej wizji, bez żadnych zobowiązań. Wysłuchamy Cię, doradzimy “co, i jak”, a jeśli będziesz gotowy wykonać kolejny krok, z radością zatroszczymy się o Twój projekt, najlepiej jak potrafimy.
Zdjęcie: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/szary-laptop-na-blacie-459654/