Marketing aplikacji mobilnych – jak wypromować aplikację

Spis treści

Marketing aplikacji mobilnych

Marketing aplikacji mobilnych jest bardzo ważnym krokiem, gdy wypuszczasz lub dopiero planujesz wypuszczenie swojego projektu. Nawet najlepsza aplikacja nie będzie w stanie skutecznie zdobywać rynku bez jej odpowiedniego wypromowania. W sklepach Google Play raz AppStore znajdują się miliony różnych aplikacji więc już w samym dniu wypuszczenia aplikacja trafia w wielkie morze różnych projektów. Żeby pierwsi użytkownicy zainteresowali się Twoją apką konieczny będzie właśnie, wcześniej wspomniany marketing aplikacji mobilnej.

Jak wypromować aplikację mobilną?

Sposobów na promocję aplikacji mobilnych jest tak naprawdę wiele i powinny być one dobierane indywidualnie pod dany projekt. Poniżej przedstawiamy opis najciekawszych technik marketingowych, które możesz zastosować, aby wypromować Twoją aplikację. Część z nich będzie wymagała zainwestowania pieniędzy, a część to po prostu kwestie optymalizacji i prezentacji aplikacji w sklepach. Jedno jest jednak pewne – warto stosować wiele zabiegów promocyjnych jednocześnie. Poleganie tylko na jednej metodzie, prawie w większości przypadków nie przyniesie pożądanego efektu (czyli pozyskania użytkowników i płacących klientów Twojej apki).

Najskuteczniejsze sposoby promocji aplikacji mobilnych

Pozycjonowanie aplikacji w sklepie

Pozycjonowanie w sklepie to bardzo ważny element marketingu aplikacji mobilnych. Jest to działanie długofalowe i nie zawsze zauważysz efekt od razu. Na pozycję w sklepie składa się wiele czynników. Na część z nich masz wpływ jako wydawca aplikacji. Elementy, o które musisz zadbać to:

  • Tytuł aplikacji w sklepie – Musisz zmieścić się w max. 30 znakach zarówno w przypadku Google Play i AppStore. Warto, żeby fraza była z odpowiednimi słowami kluczowymi odpowiednimi dla Twojej aplikacji oraz konkurencyjna z aplikacjami będącymi już w sklepie.
  • Opis aplikacji – Podobnie jak w przypadku tytułu. Opis musi posiadać w sobie odpowiednie słowa kluczowe, które odgrywają kluczową rolę przy wyszukiwaniu danej frazy w wyszukiwarce sklepów mobile. Co ważne opis musi mieć sens i nie może być tylko samym zlepkiem słów kluczowych.

Warto zrobić rozeznanie i sprawdzić ja jakie słowa kluczowe pozycjonuje się konkurencja. Sprawdź narzędzie takie jak SearchMan. Poszukaj również informacji w Google Keyword Planner, gdzie sprawdzisz ogólną konkurencyjność danych fraz w Google.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz – grafiki prezentujące aplikacje oraz film video przedstawiający działanie aplikacji. Algorytmy sklepów wybijają wyżej projektu, które są lepiej zaprezentowane użytkownikom oraz jak najtrafniej przedstawiają działanie aplikacji. Grafiki i filmy video bez problemu zrobisz samodzielnie w aplikacji Canva.

Na pozycję aplikacji w sklepie wpływają też czynniki niezależne od twórcy aplikacji. Chodzi tutaj o Liczbę pobrań, liczbę deinstalacji, ocena oraz opinie użytkowników czy częstotliwość wypuszczanych aktualizacji. Warto zauważyć jednak, że czynniki te są tylko pozornie niezależne od wydawcy. W większości przypadków o tych czynnikach decyduje jakość wypuszczonego projektu. Jeśli aplikacja posiada dużo błędów, jej interfejs UI/UX jest nieczytelny albo po prostu jej funkcje są okrojone wtedy użytkownicy będą często usuwać apkę z telefonu oraz wystawiać jej słabą ocenę.

Płatne reklamy Google Ads i Facebook Ads

Jeśli chodzi o marketing aplikacji mobilnych jest to zdecydowanie jedno z najszybszych do wdrożenia rozwiązań. Prostą kampanię można stworzyć już w ciągu kilku godzin. Oczywiście rodzajów kampanii można stworzyć naprawdę bardzo wiele i wymaga to specjalistycznej wiedzy, ale najprostszą reklamę można odpalić samemu.

Czy reklama powinna być odpalona w Google Ads czy w Facebook to już kwestia ustalenia grupy docelowej, strategii marketingowej itp. Dobrym rozwiązaniem jest eksperymentowanie z dwoma sposobami, ale mierzenie przy tym wyników z obu rozwiązań. Jest to jedna z najbardziej kluczowych rzeczy – pomiary dotyczące konwersji, kosztu za kliknięcie czy pozyskanie użytkownika to bardzo ważne rzeczy, które muszą być mierzone oraz poddawane optymalizacji.

Możliwości ustawień płatnych promocji jest naprawdę wiele. W samym Google Play możliwe jest wybranie reklamy tekstowej czy reklamy wizualnej (bannery wyświetlane na różnych stronach). Żeby płatne działania przynosiły rezultaty musi być określona grupa docelowa, frazy, na które musi pojawiać się aplikacja (w przypadku Google Ads).

Reklamować można zarówno stronę internetową dedykowaną aplikacji lub samą aplikację i kierować od razu do sklepu Google Play lub AppStore. Dobrze przemyślana kampania PPC może być bardzo skuteczna i poniesione koszty mogą zwrócić się z naprawdę sporym procentem.

Influencer Marketing

Oczywiście aby wypromować Twoją aplikację nie wystarczy wziąć pierwszego z brzegu Influencera. Dany twórca treści internetowych musi przede wszystkim kierować swój przekaz do grupy osób, która może być zainteresowana Twoją aplikacją. Przykładowo aplikację treningową fitness powinien reklamować influencer działający w branży fitness. Jest to idealne rozwiązanie, które zapewni Ci najlepszą drogę dotarcia do potencjalnych klientów.

W przypadku wybrania promocji przez Influencerów jako strategii marketingu aplikacji mobilnej warto, żeby przemyśleć czy lepiej nawiązać współpracę z kilkoma mniejszymi twórcami czy też może z jednym większym. Pamiętaj również, że część twórców nie będzie chciała podejmować współpracy albo ich stawki mogą być naprawdę wysokie.

Strona internetowa

Kolejnym elementem marketingu aplikacji jest utworzenie strony internetowej dedykowanej pod dany projekt. Najczęściej taka strona jest w formie landing page. Taka strona internetowa stworzona w poprawny sposób świetnie wskaże na zalety danego rozwiązania, pokaże aplikację w działaniu (video, animacje, zrzuty ekranu).

Często powtarza się, że strona internetowa to świetny sprzedawca. Tak też jest w tym przypadku. Landing page ma pokazywać zalety aplikacji, rozwiewać wątpliwości i kierować potencjalnego użytkownika do zakupu subskrypcji, pobrania itp. Najważniejszym elementem jest to, aby strona internetowa przekierowała użytkownika do sklepów Google Play oraz AppStore. W końcu o to też nam chodzi, aby dobywać nowych użytkowników.

Marketing aplikacji mobilnych – podsumowanie

Sposobów na wypromowanie aplikacji mobilnych jest oczywiście więcej. Warto jednak pamiętać, że nie ma sensu stosowanie wszystkich jednocześnie. Strategia marketingowa powinna być przemyślana i dostosowana pod konkretny produkt. Oczywiście należy pamiętać, że kosztuje to również sporo pracy oraz koszty wszystkich sposobów mogą osiągać zawrotne kwoty. Jeśli stworzyłeś lub planujesz stworzyć aplikację warto skupić się na ograniczonej liczbie kanałów, ale dopracować je do perfekcji tak aby wycisnąć z nich maksimum możliwości.

Zdjęcie: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-inzynier-oprogramowania-kodowanie-na-komputerze-3861972/