Jak wybrać software house?

Jak wybrać software house?

Spis treści

Jak wybrać Software House, który rzeczywiście jest stanie stworzyć Twój projekt? Software house to firma świadcząca usługi tworzenia oprogramowania na zamówienie. Kiedy musisz zlecić tworzenie oprogramowania na zewnątrz, może być trudno zdecydować, który software house wybrać. W końcu jest ich wiele! Nie martw się jednak – służymy pomocą. W tym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących wyboru firmy tworzącej oprogramowanie.

Z jakimi projektami mogą zwracać się klienci do firmy tworzącej aplikacje mobilne i webowe? Czego powinno się oczekiwać od dobrego Software House? Jak rozpoznać która firma jest dla Ciebie odpowiednia? Odpowiedzi na te pytania mogą być nie lada wyzwaniem, ale warto je podjąć.

Poniżej lista punktów, na które warto zwrócić uwagę wybierając software house:

1. Opinie o wybranym Software House

Czyli po prostu poszukaj informacji o przyszłej firmie, która mogłaby wykonywać Twój projekt. Wpisz nazwę firmy w Google, zobacz czy dotychczasowi klienci nie opisują złych doświadczeń z danym software house’em. Oczywiście poczytaj opinie zarówno w wizytówce Google oraz na portalu Clutch.co, który jest głównym miejscem oceny firm oraz agencji zajmujących się tworzeniem produktów cyfrowych i aplikacji.

2. Dotychczas realizowane projekty, case studies

Zobacz jakie dany Software House realizował projekty dla dotychczasowych klientów. Możliwe, że znajdziesz w portfolio projekt z domeny podobnej co Twój pomysł – od razu masz pewność, że dana firma doskonale rozumie dziedzinę biznesową i będzie prawdopodobnie dobrym partnerem do współpracy. Przykładowo, jeśli chcesz realizować projekt dla branży Fitness to warto, żeby wybrany przez Ciebie software house miał w portfolio projekt z podobnej dziedziny. Dodatkowa uwaga – możesz sprawdzić czy dana realizacja faktycznie funkcjonuje, jeśli uda Ci się ją znaleźć w sklepach Google Play/AppStore lub pod danym adresem URL.

3. Technologie używane przez firmę

Warto zwrócić uwagę czy technologie, których używa firma są aktualnie wiodącymi. Tworząc projekt trzeba przywiązywać szczególną uwagę do języków programowania i technologii, ponieważ odpowiadają one za koszty stworzenia i utrzymania, możliwości rozwoju oraz wydajność aplikacji mobilnej czy webowej. Dodatkowo, jeśli dana firma twierdzi, że wykona projekt w każdej technologii i potrafi tworzyć systemy z użyciem każdego języka programowania to powinna zapalić Ci się czerwona lampka, gdyż może oznaczać to brak wyspecjalizowania w konkretnym typie technologii i mniejszym doświadczeniem w tworzeniu projektów.

4. Cena – czyli za ile wybrany software house jest gotów podjąć się projektu.

Bardzo ważna kwestia, jeśli ktoś zastanawia się jak wybrać software house. Cena projektu nie powinna być ani zbyt niska ani zbyt wysoka. Już tłumaczę, dlaczego. Jeśli cena jest zbyt niska może to świadczyć o małym doświadczeniu firmy w realizacji tego typu projektów i złym oszacowaniu zakresu i złożoności prac. W takim przypadku istnieje ryzyko, że dana firma nie dowiezie jednak tego projektu do końca albo w jego trakcie będzie chciała renegocjować cenę.

W przypadku gdy cena projektu jest zbyt duża warto zapytać się, dlaczego taka wycena. Skąd koszt projektu w jednej firmie jest znacznie wyższy niż w innych firmach? Jeśli wycena jest zrobiona w uczciwy sposób, software house powinien umieć się wytłumaczyć.

Oczywiście kwestia ceny tyczy się zarówno wycen w modelu Fixed Price oraz przy wycenach ze stawkami godzinowymi Time&Material.

5. Komunikacja z firmą – jak przebiega i wygląda? Czy masz dostęp do projektu?

Przed wyborem właściwego software house’u warto zapytać w jaki sposób i jak często będziesz informowany/informowana o postępie i przebiegu prac. Porządna firma powinna zaproponować regularny kontakt i ustalić jaki będzie kanał komunikacji (czyli może będą dawać znać mailem, regularnie się spotykać online lub dzwonić do Ciebie telefonicznie). Dodatkowo firma powinna używać narzędzi do monitorowania i planowania projektów takich jak: Jira, Asana, Trello, Redmine itp. Podczas prowadzenia projektu klient powinien mieć wgląd do takiego narzędzia, żeby widzieć na bieżąco stan pracy.

6. Czy wycena zawiera również testy?

Podczas tworzenia aplikacji mobilnych i webowych błędy są naturalną rzeczą. Ważne jest, żeby firma oprócz tego, że zapewni stworzenie kodu była również w stanie zapewnić przetestowanie stworzonego oprogramowania. Zaoszczędzi Ci to mnóstwo czasu, problemów i pieniędzy w przyszłości.

7. Jak wygląda obsługa po wypuszczeniu aplikacji?

Wyobraź sobie, że w końcu Twój projekt wyszedł na świat, ale zdarza się sytuacja, że wystąpił jakiś nieoczekiwany błąd. W takim przypadku dobry software house powinien pomóc Ci go rozwiązać możliwie jak najszybciej. Dodatkowo warto ustalić warunki późniejszej współpracy. Często w projektach należy dokonywać aktualizacji i usprawnień tak aby spełniały one np. wymagania bezpieczeństwa narzucane przez sklepy Google Play i AppStore.

8. Czy będzie wyznaczona dla Ciebie dedykowana osoba kontaktowa?

Tutaj jest prosta sprawa – fajnie, jeśli masz dedykowanego dla Ciebie koordynatora projektu w danej firmie. Chodzi po prostu o to, żeby jedna osoba była z Tobą w kontakcie i była w stanie przekazywać Ci bieżące info odnośnie postępów prac w Twoim projekcie.

9. Czy software house Ci podpowiada co do rozwiązań?

Dlaczego zadaniem software house’u jest podpowiadanie rozwiązań? Ponieważ to oni zajmują się tym na co dzień i bazując na swoim doświadczeniu powinni doradzać i podpowiadać jak rozwiązywać kwestie techniczne w projekcie., co będzie bardziej przyjazne użytkownikom i jak powinien być zaprojektowany interfejs graficzny w aplikacji. Dodatkowo firma musi wiedzieć, kiedy powiedzieć „nie”. Czasami bywa tak, że pomysł klienta jest naprawdę dobry, ale spowoduje on potencjalne problemy ze stabilnością aplikacji lub spadnie użyteczność reszty aplikacji. Warto w takich przypadkach zdać się na doświadczenie firmy IT, która potrafi przewidywać takie przypadki.

Zdjęcie: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-inzynier-oprogramowania-kodowanie-na-komputerze-3861972/