Jak nauczyć się programowania od zera? Poradnik dla początkujących.

Chcesz się nauczyć programować? Są różne ścieżki

Spis treści

Wszędzie dookoła słyszysz ostatnio o rozwoju nowych technologii, zarobkach programistów i zawodzie przyszłości. Słyszysz to do tego stopnia, że sam zadajesz sobie pytanie – jak nauczyć się programowania od zera? Odpowiedź znajdziesz właśnie w tym artykule, gdzie przedstawię Ci kilka możliwych do wyboru ścieżek oraz omówię każdą z nich.

Studia – najdłuższa ścieżka

Zdecydowanie najdłuższa ścieżka, którą możesz wybrać, jeśli chcesz nauczyć się programowania. Dodam, że najdłuższa nie znaczy najgorsza. Mimo wszystko, jeśli jesteś w stanie poświęcić kilka lat na studia to warto na nie pójść z powodów nie związanych typowo z samym programowaniem. Podczas studiów zdobędziesz szerszy zakres wiedzy z różnych dziedzin informatyki, poznasz algorytmy oraz zdobędziesz teoretyczne podstawy informatyki. Możesz pomyśleć, że wiele z tych rzeczy Ci się nie przyda, ale nauka programowania to nie tylko samo pisanie kodu. Fajnie, jeśli zrozumiesz jak to wszystko działa, a teoretyczne podstawy pozwolą Ci lepiej zrozumieć jak pisać wydajniejszy i bardziej efektywny kod.

Dodatkowymi atutami pójścia na studia będą nawiązane znajomości, które przydadzą Ci się w późniejszej karierze zawodowej. To właśnie podczas studiów będziesz miał/miała możliwość próbowania różnych technologii i eksperymentowania. Kończąc studia informatyczne istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziesz wiedział w którym kierunku chcesz się rozwijać zawodowo. Jest jeszcze jedna wartość, którą wyniesiesz po studiach – dyplom. Mimo wszystko nawet w dzisiejszych czasach niektórzy pracodawcy zwracają na niego uwagę. Nawet jeśli nikt o tym głośno nie wspomina.

Jeśli głowisz się jak nauczyć się programowania od zera i chcesz wybrać studia to jest to dobry wybór, ale są oczywiście szybsze ścieżki. Kolejna propozycja dalej 🙂

Samodzielna nauka

Czy jest możliwe samemu nauczyć się programowania od zera? Jak najbardziej! Pamiętaj jednak, że będzie to bardzo ciężka i wyboista droga. Podczas samodzielnej nauki musisz wykazać się silnym samozaparciem oraz konsekwencją w drodze do celu. Podczas takiej nauki sam/sama musisz wyznaczyć sobie cel jaki chcesz osiągnąć oraz czas, w którym chcesz tego dokonać. Żeby zachować regularność określ sobie harmonogram nauki, czyli np. ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na naukę.

A skąd czerpać wiedzę do nauki programowania? Jest kilka form samodzielnej nauki – musisz wybrać taką, aby była jak najwygodniejsza dla Ciebie.

Kursy online

Pierwszą formą samodzielnej nauki są kursy online. W sieci najdziesz wiele kursów, które są naprawdę dobre. Osobiście uważam, że jest to bardzo dobra forma nauki pod warunkiem, że korzystasz z dobrego kursu. W dobrym kursie autor poprowadzi się „za rączkę”. Będziesz wiedział/wiedziała co robić po kolei. Dodatkowo kurs online to forma audio wizualna więc będzie Ci łatwiej zrozumieć omawiany temat. Pamiętaj jednak, że samo obejrzenie kursu nie nauczy Cię programować. Musisz włożyć wiele własnej pracy i przyłożyć się do rozwiązywania zadań po swojemu.

Książki

Inną formą samodzielnej nauki jest czerpanie wiedzy z książek. Oczywiście żebyś akurat Ty mógł/mogła się uczyć w taki sposób musisz lubić tę formę przyswajania wiedzy. Istnieje wiele dobrych pozycji z różnych dziedzin programowania i na pewno do się wyciągnąć wiele wiedzy dotyczącej nauki programowania z książek. Ważna uwaga – jeśli chcesz nauczyć się programowania zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami zwracaj uwagę czy książka jest zgodna z aktualnymi standardami danej technologii. Nie chcesz się chyba uczyć przestarzałych rzeczy.

Mentoring

Warto rozważyć też naukę pod okiem doświadczonego Mentora. Taka osoba wskaże Ci drogę i podpowie czego się uczyć w pierwszej kolejności. Dodatkowo dzięki mentoringowi unikniesz błędów w nauce i będziesz miał pewność, że to czego się uczysz jest w 100% przydatne.

Szkoła programowania

Kolejną z odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie – jak nauczyć się programować, jest pójście na kurs programowania w jednej ze szkół. Tego typu kurs odbywa się w formie zajęć online lub spotkań na żywo w kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu osobowej grupie osób. Podczas takich zajęć prowadzący omawia po kolei tematy związane z daną technologią i językiem programowania. Niestety tego typu szkolenia charakteryzują się tym, że dają zbyt ogólną wiedzę, a po skończonym kursie, każdy z uczestników ma w portfolio taką samą aplikację.

Niestety, ale w CV od razu mogę zauważyć, że ktoś może się pochwalić tylko projektem zrobionym podczas szkolenia. Niestety taka wiedz nie wystarcza, aby znaleźć pierwszą pracę w IT.

Dodatkowo tego typu szkolenia są bardzo drogie, a próbują zachęcić potencjalnych uczniów gwarancją zatrudnienia oraz wizją wysokich zarobków zaraz po kursie. Jest to tylko chwyt marketingowy, a rzeczywistość bywa okrutna. Lepiej te kilka lub kilkanaście tysięcy zainwestować w dobrej jakości materiały do samodzielnej nauki i mentoring niż opłacić nimi kurs programowania.

Jak nauczyć się programowania – podsumowanie:

Pamiętaj, że i tak najważniejszy jest Twój zapał i motywacja do nauki. Nie ważne jaką formę nauki wybierzesz, ważne żebyś był/była wytrwała w tym co robisz, a na pewno uda Ci się osiągnąć cel.

Jak chcesz nauczyć się programowania to pamiętaj również o tym, że nie ma tutaj idealnej formy nauki. Według mnie najlepszym połączeniem są kursy online wspierane wiedzą od mentora. Takie połączenie pozwoli na sprawną naukę programowania.

Nie poddawaj się, ucz się samodzielnie rozwiązywać problemy, ułóż plan nauki i działaj. Branża IT ciągle się rozwija i wciąż jest wiele okazji, aby do niej wejść.

Zdjęcie: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/wlaczony-monitor-komputera-wyswietlajacy-tekst-270360/